KULLANMA TALİMATLARI

 

 

 

BARİYER SİSTEMLERİ

 

BARİYER SİSTEMİ KULLANMADAN ÖNCE DİKKATLE OKUYUNUZ

Bariyer sistemi hareket eden büyük ve uzun kol içerdiğinden, Kullanımı sırasında bazı tehlike ve riskler taşımaktadır. Bu nedenle aşağıda belirtilen kullanım ve bakım talimatlarını dikkatli okumanız önemlidir.

Bariyer sistemleri Kullanım ve Çalışma Prensipleri: Bariyer gövdesi kol ve kol ‘un oturduğu Çataldan ibarettir. Bariyer sistemi herhangi bir kazaya neden olmadan çalışmasını teminen emniyet fotoselleri kullanılmaktadır. Emniyet fotoselleri araçların emniyetli geçişlerini teminen tasarlandığı için insanlar için tam koruma sağlamayabilir. Kullanım sırasında sistem elektronik kartı emniyet fotosellerini sürekli kontrol eder fotosellerde herhangi bir arıza varsa bariyerin çalışmasını tamamen durdurur. Uzaktan kumanda veya butona basıldığında bariyer açma hareketine başlar tamamen açıldığında otomatik olarak durur, ayarlanan süre sonunda otomatik olarak kapanmaya başlar eğer arada bir engel veya araç varsa engelin kalmasını bekler ve sonra kapanır. bariyer kapanmaya başlamış iken araya bir engel veya araç girerse durur ve geri açılır. Uzaktan kumanda veya buton ile bariyer açma kapama ve durdurma yapılabilir. Bariyere bir komut verildiğinde bir saniye geçmeden ikinci komutu vermeyiniz. Bariyer emniyet sistemleri sadece geçiş aralığını korumaktadır, bu nedenle bariyer hareket halindeyken üst kısmı ciddi riskler taşımaktadır.

Bariyer sistemi için gereken herhangi bir bakım yoktur.
Bariyerin çevresinde hareketine engel bir durum olmadığından emin olduktan sonra kullanınız ve bariyerin hareketine mani olacak eşyaları kenarına koymayınız.

KAPINIZIN BAKIMI SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR;

1- Temizlik; Yıkamak için araba yıkama fırçası kullanınız. Aşındırıcı ve korozyana neden olacak temizlik malzemeleri kullanmayınız. Su ve yağmurdan etkilenmeyecek özelliktedir. (IP 55 Koruma Standardı)
2- Boya Bariyerin boyası yıprandığında tekrar boyayabilirsiniz.

3- Vida ve bağlantı elemanlarını, zaman zaman gözden geçirerek gevşemiş olanları kendi imkanlarınızla sıkıştırınız imkanınız yoksa firmanızı arayınız vaktinde fark edilen basit tamirler daha büyük arızaların önüne geçecektir. Bariyer temizlik bakım veya tamir yapacağınız zaman mutlaka elektrik enerjisi kesilmiş motorun boşa alınarak manuel hale getirilmiş olmasına dikkat ediniz. Bariyer hareket eden uzun ve ağır kol içerdiğinden ciddi yaralanmalar neden olabilir.

4- Bariyerin çalışmasını ve emniyet sistemleri gibi aksesuarların çalışmalarını kontrol ediniz. Uzun süre kullanılmayacaksa ilgili sigortadan elektriğini kesiniz.

BARİYER SİSTEMİNİN KULLANIMI

1- Bariyer sisteminizi Uzaktan kumanda ile kullanıyorsanız bariyeri görmeden kumandanın butonuna basmayınız. tehlikeli bir durum oluşmadığından emin olunuz. Hareket ettirirken, her zaman dikkatli davranınız.
2-. Bariyer hareket halindeyken altından geçmeye çalışmayınız.
3- Elektrik kesilmesi veya arıza durumunda bariyerin elle açılması mümkündür. Bu durumda yavaş hareket etmeli ve kapı tamamen açılınca serbest bırakma anahtarı ile tekrar kitleyiniz. Aksi takdirde kol geri düşebilir.
4. Bariyerin kısmen açık tutulmasından kaçınınız. Bu durum dikkatsiz kişilerin yada diğer canlıların,araçların v.s. geçişi sırasında tehlikeli olabilir.

Bariyerinizi yılda bir kez kontrol ettirmenizi öneririz. (Çalışma Sıklığını Göz önünde bulundurunuz)
Firmamız ile bir kapı bakım sözleşmesi yapmanızı öneririz. Bu durumda garantiniz 1 yıl daha uzatılacaktır.

GARAJ ENDÜSTRİYEL KAPI SİSTEMLERİ

KAPINIZI KULLANMADAN ÖNCE DİKKATLE OKUYUNUZ

Garaj kapısı gerilim altındaki yaylar yardımıyla çalışan, evinizin büyük ve geniş bir parçasıdır. Büyük, hareketli ve gerilim altındaki yaylar yardımıyla çalışan garaj kapısı kullanımı sırasında bazı tehlike ve riskler taşımaktadır. Bu nedenle aşağıda belirtilen kullanım ve bakım talimatlarını dikkatli okumanız önemlidir.
Garaj kapıları için gereken bakım sıklığı bölgesel koşullara ve kullanım sıklığına bağlıdır. Garaj Kapınızın ilk bakımı montajı takip eden 3 ay içerisinde yapılmalıdır ve koruyucu bakımlar en az 6 ay arayla uygulanmalıdır.
Bakım konusu hareketli parçaların yağlanması, temizlenmesini ve belirli parçaların gerginliğinin gözlenmesini içerir. Kullanım koşulları farklı bir durum gerektirmedikçe, aşağıdaki bakım ve kullanım talimatları dikkate alınmalıdır.
Kapınızı montajı tam ve doğru yapıldıktan ve çevresinde hareketine engel bir durum olmadığına emin olduktan sonra kullanınız ve kapının hareketine mani olacak eşyaları kapı kenarına koymayınız.

KAPINIZIN BAKIMI SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR;

1- Temizlik; Kapınızı kirlendiğinde yıkayınız. Yıkama için yumuşak sünger veya araba yıkama fırçası kullanınız. Aşındırıcı temizlik malzemeleri kullanmayınız. Yılda bir kez oto boya sisteminde kullanılan silikon kaplama yapan cila yapmak kapınızı UV ışınları ve asit yağmurları nedeniyle kaybedebileceği parlıklığı yeniden kazandırır.

2- Boya Kapınızın boyası yıprandığında tekrar boyayabilirsiniz. Boyama sırasında rayları, tekerlekleri, menteşeleri, yayları , halatı ve varsa kilitleri boyamamaya dikkat ediniz.

3- Dış taraf sızdırmazlık lastik contaları kaliteli, -30 dereceye kadar esnekliğini kaybetmeyen, çift kanatlı PVC lastikten imal edilmiştir. Ahşap bahçe mobilyalarınız için de uygun olan, genel amaçlı vinyl temizleme maddeleri ile temizlenmelidir. Contaları 2 ayda bir silikon esaslı yağ ile yağlayınız. (çok kullanılıyorsa daha sık yağlamak gerekir) Elastikliğin kaybolmasına neden olacağından petrol esaslı yağ kullanmayınız. Petrol lastiği etkiler elastikliği bozar.Kapınızın alt lastik conta bakımı da aynı şekildedir.
4- Ray,menteşe ve tekerleri çok az miktarda motor yağı ile yağlayınız ve yağın akan kısmını uygun bir bezle siliniz. Boyalı bölgelere bulaşacak yağ boyayı bozabilir. Aşırı ince yağ tutukluk yapabileceğinden önerilmez. Raylar için çok az gres yağı (arabalarda kullanılan) kullanabilirsiniz, daha önce eski gresi üstübü ile temizleyiniz. Gres yağı kullanmak kapının daha sessiz çalışmasını sağlar. Yaylara da aynı şekilde bakım yapabilirsiniz. Motor yağı ile yağlayıp, fazlasını üstübü ile temizleyiniz. Bu basit işlem aksamların ömrünü uzatır.
5- Menteşeleri, tüm vidaları ve bağlantı elemanlarını, kapınızı kapatıp kilitledikten sonra kontrol ediniz. Gevşemiş olanlar varsa sıkıştırınız. Vidaları gereğinden fazla sıkıştırmamaya dikkat ediniz, fazla sıkıştırma diş sıyırmalarına neden olabilir. Özellikle de tambur, yay grubu taşıyıcı mil vidalarının sıkı ve yerlerinde olduklarından emin olunuz. Bu bölgede bir gevşeklik veya sorun görürseniz Firmanızı aramanızı öneririz zira kapının yüksek gerilim altındaki parçalarıdır, bilinçsiz müdahaleler ciddi yaralanmalara neden olabilir.
6- Halatların kontrolü her 3 ayda bir yapılmalıdır. Çelik halat gergin olmalı ve tambura düzgün sarılmış olmalıdır. Çelik halat kapıya, raya, veya başka bir yere sürtmemelidir. Yıpranmış veya tellerinden bir kısmı kopmuş halatlar değiştirilmelidir. Halat bağlantı noktasındaki vidaları asla gevşetmeyiniz, vidaları sıkıştırırken de dikkatli olunuz. Halat aksamında gerilim olduğunu unutmayınız.
7- Motoru 3 ayda bir, serbest bırakma kolunu çekip el ile çalışma pozisyonuna alınız. Kapıyı el ile birkaç kez açıp kapatınız. İyi dengelenmiş bir kapının ağırlığı, kapı boyutlarına bağlı olarak 4.5 – 15 kg. kadardır. Eğer kapıyı açmakta zorlukla karşılaşıyorsanız, motor da aynı zorlukla karşılaşıyor demektir. Bu zorlanmanın nedeni eğrilmiş yay,yerinden çıkmış çelik halat veya yaydaki bir problem olabilir. Garaj kapısının hareketinde yaylarda oluşan gevşeme nedeni ile bir problem olması durumunda yayları doğru dengeye ulaşana kadar tekrar kurmak gerekmektedir. Bu hassas işlem yeterli bilgi ve beceriye sahip personel tarafından gerekli aletler kullanılarak yapılmalıdır. Kapı montajınızı yapan firmamızı aramanızı öneririz.
8- Motorun çalışmasını ve emniyet sistemleri gibi aksesuarların çalışmalarını kontrol ediniz. Eğer yay kırılma yada halat kopma emniyet sistemlerinde bir hasar gözlemlediyseniz servisinizle görüşünüz.
Tatil için evinizden ayrılırken garaj kapısı motorunuzun fişini çekiniz veya ilgili sigortadan elektriğini kesiniz Varsa mekanik kilidi kapatınız.

GARAJ KAPISININ KULLANIMI

1- Garaj kapınızı Uzaktan kumanda ile kullanıyorsanız kapıyı görmeden kumandanın butonuna basmayınız. servis kapısı içeriyorsa, kapının hareketi öncesinde her zaman servis kapısının tam kapalı olduğuna tehlikeli bir durum oluşturmadığından emin olunuz.
Kapınızı hareket ettirirken, özellikle kapatırken her zaman dikkatli davranınız.
2-. Kapının açılması sırasında tamamen durmasını bekleyiniz. Kapı hareket halindeyken altından geçmeye çalışmayınız.
3- Elektrik kesilmesi veya arıza durumunda kapının elle açılması mümkündür. Bu durumda yavaş hareket etmeli ve kapı tamamen durunca bırakılmalıdır.
4- Garaj kapısının ev ile bağlantılı bir servis kapısı olmaması halinde dışarıdan anahtarla serbest bırakılır. Bu durumda kapının serbest kalınca kontrolsüz olarak açılmaması için tutulmalıdır.
5. Kapının kısmen açık tutulmasından kaçınınız.Bu durum dikkatsiz kişilerin yada diğer canlıların,araçların v.s. geçişi sırasında tehlikeli olabilir., kapının yanında veya hareket alanında herhangi bir nesnenin bulunmadığından, depolanmadığından emin olunuz.

NEMLENME
Garaj kapısının, normal bir konutun giriş kapısı kadar su geçirmez olamayacağı ve daha ağır koşullarda kullanıldığı bir gerçektir.
– Garaj kapısının kullanıldığı mekanlar daha nemlidir, havalandırmanın az oluşu yada hiç olmayışı buna etkendir.Bu nedenle kapının iç yüzeyinde nemlenme olabilir. Aşırı nemlenme durumlarına karşı tedbir alınması kapınızın ömrünü uzatacak uzun yıllar hizmet vermesini sağlayacaktır.
Garaj kapınızın evinizin önemli bir parçası olduğunu unutmayınız. Uygun ve zamanında yapılan bakım problemsiz bir çalışma ve uzun ömür sağlayacaktır. Garaj kapınızı yılda bir kez kontrol ettirmenizi öneririz. (Çalışma Sıklığını Göz önünde bulundurunuz)
Firmamız ile bir kapı bakım sözleşmesi yapmanızı öneririz. Bu durumda garantiniz 1 yıl daha uzatılacaktır.

YANA KAYAR KAPI SİSTEMLERİ

KAPINIZI KULLANMADAN ÖNCE DİKKATLE OKUYUNUZ

Yana Kayar tip bahçe kapısı hareket eden büyük ve ağır materyaller içerdiğinden, evinizin büyük ve geniş bir parçasıdır. Kullanımı sırasında bazı tehlike ve riskler taşımaktadır. Bu nedenle aşağıda belirtilen kullanım ve bakım talimatlarını dikkatli okumanız önemlidir.

Kayar Kapı sistemleri Kullanım ve Çalışma Prensipleri: Tekerlekler üzerinde hareket eden yana kayar tip kapı, kapı üzerine monte edilmiş kramayer dişli ve bu dişli ile kapıyı hareket ettiren elektrik motorundan oluşmaktadır. Kapının herhangi bir kazaya neden olmadan çalışmasını teminen emniyet fotoselleri kullanılmaktadır. Emniyet fotoselleri araçların emniyetli geçişlerini teminen tasarlandığı için insanlar için tam koruma sağlamayabilir. Kullanım sırasında sistem elektronik kartı emniyet fotosellerini sürekli kontrol eder fotosellerde herhangi bir arıza varsa kapının çalışmasını tamamen durdurur. Uzaktan kumanda veya butona basıldığında kapı açma hareketine başlar tamamen açıldığında otomatik olarak durur, ayarlanan süre sonunda otomatik olarak kapanmaya başlar eğer arada bir engel veya araç varsa engelin kalmasını bekler ve sonra kapanır. Kapı kapanmaya başlamış iken araya bir engel veya araç girerse kapı durur ve geri açılır. Uzaktan kumanda veya buton ile kapı açma kapama ve durdurma yapılabilir. Kapıya bir komut verildiğinde bir saniye geçmeden ikinci komutu vermeyiniz. Kayar kapı emniyet sistemleri sadece geçiş aralığını korumaktadır, bu nedenle kapı hareket halindeyken arka kısmı çocuklar ve evcil hayvanlar için ciddi riskler taşımaktadır. Bu gibi durumlarda ilave emniyet tedbirleri alınması için firmamızla görüşünüz.

Yana Kayar tip bahçe kapısı için gereken bakım sıklığı bölgesel koşullara ve kullanım sıklığına bağlıdır. Garaj Kapınızın ilk bakımı montajı takip eden 1 ay içerisinde yapılmalıdır ve koruyucu bakımlar en az 3 ay arayla uygulanmalıdır.
Bakım konusu hareketli parçaların yağlanması, temizlenmesini ve kapı çalışma güzergahının gözlenmesini içerir. Kullanım koşulları farklı bir durum gerektirmedikçe, aşağıdaki bakım ve kullanım talimatları dikkate alınmalıdır.
Kapınızı çevresinde hareketine engel bir durum olmadığından emin olduktan sonra kullanınız ve kapının hareketine mani olacak eşyaları kapı kenarına koymayınız.

KAPINIZIN BAKIMI SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR;

Motorun çalışmasını ve emniyet sistemleri gibi aksesuarların çalışmalarını kontrol ediniz. Tatil için evinizden ayrılırken garaj kapısı motorunuzun ilgili sigortadan elektriğini kesiniz Varsa mekanik kilidi kapatınız.

GARAJ KAPISININ KULLANIMI

1- Garaj kapınızı Uzaktan kumanda ile kullanıyorsanız kapıyı görmeden kumandanın butonuna basmayınız. servis kapısı içeriyorsa, kapının hareketi öncesinde her zaman servis kapısının tam kapalı olduğuna tehlikeli bir durum oluşmadığından emin olunuz.
Kapınızı hareket ettirirken, her zaman dikkatli davranınız.
2-. Kapının açılması sırasında tamamen durmasını bekleyiniz. Kapı hareket halindeyken aradan geçmeye çalışmayınız.
3- Elektrik kesilmesi veya arıza durumunda kapının elle açılması mümkündür. Bu durumda yavaş hareket etmeli ve kapı tamamen durunca bırakılmalıdır.
4. Kapının kısmen açık tutulmasından kaçınınız. Bu durum dikkatsiz kişilerin yada diğer canlıların,araçların v.s. geçişi sırasında tehlikeli olabilir. kapının yanında veya hareket alanında herhangi bir nesnenin bulunmadığından, depolanmadığından emin olunuz.

Garaj kapınızın evinizin önemli bir parçası olduğunu unutmayınız. Uygun ve zamanında yapılan bakım problemsiz bir çalışma ve uzun ömür sağlayacaktır. Garaj kapınızı yılda bir kez kontrol ettirmenizi öneririz. (Çalışma Sıklığını Göz önünde bulundurunuz)
Firmamız ile bir kapı bakım sözleşmesi yapmanızı öneririz. Bu durumda garantiniz 1 yıl daha uzatılacaktır.

1- Temizlik; Kapınız dış ortamda çalıştığından kış aylarında karlı ve buzlu günlerde kar yağışından sonra kapı çalışma güzergahının temizlenmesi ve temiz tutulması gerekmektedir. Karlı ve buzlu günlerde bu temizliğin yapılmaması halinde kapınız çalışmaz ve arızalanmasına neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için çalışma güzergahının tuzlanması veya firmamıza müracaatla ısıtıcı taktırmanızı öneririz. Kapınızı kirlendiğinde yıkayınız. Yıkamak için araba yıkama fırçası kullanınız. Aşındırıcı ve korozyana neden olacak temizlik malzemeleri kullanmayınız. Yıkama esnasında Motor ve aksesuarlar yukarıdan Gelecek su ve yağmurdan etkilenmeyecek özelliktedir. (IP 55 Koruma Standardı) Fakat üst tutucu tekerlekler yıkama ve yağmur sonrasında yağlanması kullanım süresini uzatacaktır. Alt Taşıyıcı tekerlekler kapalı tip rulmanlı olduğundan yağlama gerekmez.
2- Boya Kapınızın boyası yıprandığında tekrar boyayabilirsiniz. Boyama sırasında rayları, tekerlekleri, ve kramayer dişli sistemini boyamamaya dikkat ediniz.
3- Ray ve tekerler: Kapının üzerinde hareket ettiği rayı ve taşıyıcı tekerlekleri yağlamayınız, rayın yağlanması üzerine toz ve toprak parçaları yapışarak kısa süre sonra kapının hareketini zorlayacak katmanlar oluşturur cirkin bir görünüm yaratır. Kapınızın üst istikamet tekerlekleri Motor yağı ile yağlayıp, fazlasını üstübü ile temizleyiniz. Yağlama gerektiren en önemli parça kapının hareketini sağlayan Kramayer dişlidir. Kramayer dişli kullanım sıklığına ve hava şartlarına göre 3 ayda bir GRES yağı ile yağlanmalı ve Fazla yağlar bez veya üstüpü ile temizlenmelidir. Dişli üzerinde kalan fazla yağ motor limit swiçleri üzerinde birikerek arızaya neden olabilir.
4- Vida ve bağlantı elemanlarını, zaman zaman gözden geçirerek gevşemiş olanları kendi imkanlarınızla sıkıştırınız imkanınız yoksa firmanızı arayınız vaktinde fark edilen basit tamirler daha büyük arızaların önüne geçecektir. Kapı üzerinde yağlama bakım veya tamir yapacağınız zaman mutlaka elektrik enerjisi kesilmiş motorun boşa alınarak manuel hale getirilmiş olmasına dikkat ediniz. Kapı hareket eden büyük ve ağır parçalar içerdiğinden ciddi yaralanmalar neden olabilir.
5- Motoru 3 ayda bir, veya bakımlar sırasında motoru serbest bırakarak el ile çalışma pozisyonuna alınız. Kapıyı el ile birkaç kez açıp kapatınız. Manuel çalışma sırasında kapının zorlandığı her hangi bir nokta olup olmadığını kontrol ediniz. zorlukla karşılaşıyorsanız, motor da aynı zorlukla karşılaşıyor demektir. Bu zorlanmanın nedenini tesbit ederek gideriniz bu işi kendiniz yapamadığınız takdirde firmamızı arayınız.